Video kanalFacebook

Tri odlične vrste slatkovodnih ribica za vaš akvarijum

U ovom članku ćete se upoznati sa ponašanjem tri slatkovodne ribice – kako one izgledaju, kakvi treba da budu uslovi u akvarijumu, kako ih hraniti i kako ih odgajati. “Lemon Tetra”, “Leopard Corydoras” i “Orange Chromide”.

"Lemon Tetra" - Hyphessobrycon pulchripinnis (porodica: Characidae)

Ponašanje:
Veoma popularna ribica, pogodna za zajedničke akvarijume, najbolje je imati, recimo do šest ribica u malom jatu. Ona je mirna, aktivna (dobar plivač) i snažna ribica.
Uslovi u akvarijumu:
Tetri je potrebno mnogo prostora za plivanje, a temperatura u akvarijumu treba da bude između 22 i 26 stepeni celzijusa.
Osobine i boja:
Obično ne porastu više od 5 cm. Teško je uočiti razliku između mužjaka i ženke. Ženka je obično veća od mužjaka, ali to nije pouzdan pokazatelj. Kao što to njeno ime nagoveštava, ona je srebrnkasto žute boje, a upečatljivo obeležje joj je oko, čiji je gornji deo crven a donji deo žut.
Ishrana:
Nije mnogo zahtevna po pitanju hrane ali dajte joj živ obrok tu i tamo da biste održali njeno opšte zdravlje.
Uslovi razmožavanja:
Veoma je važno izabrati kompatibilan par za parenje a savetuje se da pobrinete da se ženka dovede u dobro zdravstveno stanje pre parenja. U akvarijumu bi trebalo da se nalaze gusto zasađene biljke, temperatura vode bi trebalo da bude 26 stepeni celzijusa, dubina oko 15 cm, a na dnu ne sme biti šljunaka.
Mnoga od izleženih jaja neće preživeti jer će ih roditelji pojesti! Zato se potrudite da sklonite ribice posle mrešćenja. Slabo svetlo se preporučuje za inkubaciju jaja. Hranite izlegle ribice uobičajenim infuzorijama i td.

"Leopard Corydoras" - Corydoras julii (porodica: Callichthyidae)

Ponašanje:
Ove ribice su aktivne i pogodne su za zajedničke akvarijume. One se hrane uginulim materijama i žive veoma dugo.
Uslovi u akvarijumu:
Uobičajene temperature tropskih akvarijuma će biti sasvim u redu, mada one mogu da prežive i na malo drugačijim temeraturama od normalih. Moraćete se pobrinuti da im obezbedite dosta mesta za skrivanje.
Osobine i boja:
Glava i gornji deo tela su prekriveni crnim tačkicama. One često formiraju horizontalne linije duž bokova. Rep ribice takođe ima tačkice a leđno peraje može imati veliku tačku na vrhu. Celokupno telo ima sivo-belu boju. Postoji još nekoliko vrsta roda Corydoras koje bi vas mogle zanimati. Corydoras arcuatus, koji može porasti do 5 cm, Corydoras nattereri, 6 cm, Corudoras aenus može porasti do 9 cm. Prva vrsta je belo-svetloljubičaste boje, druga srebrno-braon-plave, a treća bronzano-zelene boje.
Ishrana:
Nisu mnogo zahtevne po pitanju hrane, jedu različite vrste hrane.
Uslovi razmožavanja:
Ženka je malo veća od mužjaka a njena karlična peraja su kraća i manje šiljata. Oplođenje nije lako izvršiti u akvarijumu. Savetuje se da se tri ili četiri mužjaka upari sa jednom ženkom. Jaja se legu na kosom ili ravnom kamenu u akvarijumu u kom je izvršeno oplođenje i postoji opasnost da ih ribice pojedu, zato budite pažljivi. Ribice će se izleći za tri ili četiri dana i lako ih je odgajiti.

"Orange Chromide" - Etroplus maculatus (porodica: Cichlidae)

Ponašanje:
Ovo je mali član porodice Cichlidae (7, 5 cm), i pošto je jedan od mirnijih članova, pogodan je za zajednički akvarijum. Najbolje je držati ga u malom jatu sa svojom vrstom pošto je malo stidljiv. Takože je poznat kao Orange cichlid.
Uslovi u akvarijumu:
Potreban je akvarijum sa dosta biljaka, pogodna temperatura je od 22 do 24 stepeni celzijusa.
Osobine i boja:
Često je nazivaju Orange cichlid jer joj su vrat i stomak narandzaste boje. Leđa su joj maslinasto zelene boje a bokovi svetlo žute. Peraja su joj takođe žuta, osim trbušnih peraja koji su crni. Analna peraja su takođe crna po ivici. Duž središnje linije tela se nalazi nekoliko velikih tački. A svaka ljuspa takođe ima tačku i to crvenu.
Ishrana:
Mogu biti ponekad zahtevne po pitanju hrane i odbijaju da jedu suvu hranu a ponekad i bilo koju vrstu hrane.
Uslovi razmožavanja:
Nije lako obezbediti im uslove za razmnožavanje. Povećajte temperaturu za dva stepena u akvarijumu gde se obavlja parenje. Izdvojite par koji treba da se pari i pobrinite se da ih dovedete u dobro zdravstveno stanje pre parenja u akvarijumu sa dosta biljaka. Pokušajte da stavite saksiju sa biljkama okrenutu na stranu, kako bi se ribica u njoj mrestila.
Jaja, koja su crne boje, biće prikačena na unutrašnju stranu lišća. Savetuje se da se ribice ostave u akvarijumu gde se obavlja oplodnja otprilike dve nedelje posle mrešćenja, iako će se mlade ribice izleći već posle nekoliko dana.

Opisali smo tri vrste ribica za slatkovodne akvarijume čime vam dajemo više opcija kada odlučujete koje još ribice možete dodati u zajednički akvarijum. Kada ih zaista dodate, pobrinite se da im obezbedite dovoljno prostora.