Video kanalFacebook

Briga o ribicama "silver dollar" i crna tetra - Saveti za stvaranje idealnih uslova u akvarijumu

„Silver dollar” su popularne tropske slatkovodne ribice veoma lepog izgleda i već godinama su hit među vlasnicima akvarijuma. Ove ribice su poreklom iz Južne Amerike i mogu porasti samo do 13 ili 15 cm. Kao što možete predpostaviti, ime su dobile zbog njihovog izgleda. „Silver dollar” ribice su pljosnate srebrne ribice sa veoma zaobljenim telom.


Postoje različite vrste „silver dollar” ribice. Vrsta koju vole mnogi akvaristi je tačkasti silver dolar (metynnis lippincottianus).


Tačkasti silver dolar bi trebalo da se gaji u jatu od tri ili više ribica. Iako je generalno miroljubiva ribica, tačkasti silver dolar će se osećati nelagodno i može biti uplašen kada nije u jatu. Ove ribice mogu biti malo hiperaktivne. Ako prebrzo priđete akvarijumu ili ako nepravite neke nagle pokrete blizu vode, one će pomahnitalo zaplivati po akvarijumu. Za njihovo dobro, nabavite bezbedne dekoracije za akvarijume. Ali nemojte stavljati žive biljke u akvarijum. Ove ribice su biljojedi i uništiće sve žive biljke.


Ravnomerno ih hranite zelenim povrćem, pahuljama i povremeno živom hranom. Zdrava ishrana će im produžiti život.


Uslovi u akvarijumu: iako su ovo ribice manjeg rasta, više im odgovara veoma veliki akvarijum. Dajte im prostora da plivaju. Temperatura vode bi trebalo da bude oko 26 stepeni Celzijusa. Njima odgovara meka, kisela voda. Ph nivo vode treba da bude oko 6.0 do 7.5.


Postoje „silver dollar” ribice.(metynnis hypsauchen) bez tufnica. Ove srebrnkaste ribice su takođe nestašne. Nemojte praviti nagle pokrete u blizini akvarijuma jer će one potpuno podivljati. Uglavnom su im potrebni isti uslovi u akvarijumu kao i tačkastim „silver dollar” ribicama i pogodne su za zajednički akvarijum.


„Silver dollar” akvarijumi mogu biti veoma zabavni sa ovim malenim ribicama koje frenzično plivaju unaokolo. Obezbedite im dosta mesta za skrivanje u velikom akvarijumu, kao i veštačke plastične biljke. Prave biljke će brzo pojesti.


Uslovi u akvarijumu: održavajte temperaturu vode između 24 i 27 stepeni Celzijusa. Ove tropske slatkovodne ribice vole kada je toplo. Ph vrednost bi trebalo da bude između 5,5 i 7.


Ako vam ne odgovaraju „silver dollar” ribice, možete potražiti druge vrste ribica u prodavnici kućnih ljubimaca. Postoji toliko različitih ribica koje možete izabrati, i ako vam se ne sviđa jedna vrsta, verovatno ćete naći šest drugih vrsta u koje ćete se zaljubiti. Pretražite prodavnicu kućnih ljubimaca ili pretražite internet da biste našli neku ribicu koja će vam privući pažnju. Jedna ribica koju biste mogli da uzmete u obzir je crna tetra (gymnocorymbus ternetzi). Ova ribica ima crno leđno i analno peraje i crne štrafte po telu.


To je jedna od najpopularnijih tropskih slatkovodnih ribica zbog svoje druželjubivosti i jedinstvenog izgleda. Odlična je za zajedničke akvarijume koje će ulepšati svojim prisustvom. Postoje različiti tipovi ove ribice što je čini još interesantnijom. One mogu imati različite boje kao što je npr. svetloružičasta. Crne tetre jedu sve skoro vrste hrane. Obezbedite im zdravu, raznovrsnu ishranu. Dajte im pahulje, živu hranu, gliste i zaleđenu hranu.


Uslovi u akvarijumu: ove ribice su jednostavne za gajenje zbog čega su veliki hit kod ljubitelja tropskih slatkovodnih akvarijuma. Odgovara im tvrda, kisela voda. Ph vrednost vode bi trebalo da je između 5,5 i 8,5, što je poprilično velika vrednost. Temperatura u akvarijumu bi trebalo da je između 24 i 26 stepeni Celzijusa. Ove ribice su prilagodljive i mogu da žive u različitim uslovima sa mnogim drugim ribicama.