Video kanalFacebook

Akvarijum i stres

Život na početku milenijuma, u zapadnom svetu, karakteriše prisutnost sindoma koji jednostavno nazivamo stres. Sa njime se, uglavnom, mirimo kao sa neminovnim saputnikom koji je deo naše svakodnevnice. Frenetična trka za zaradom, ostvarenjem karijere ili određenog životnog standarda, život u prenaseljenim gradovima, saobraćajne gužve, sudaranje sa problemima koji se umnožavaju i međusobno prepliću, mnogo kafe i cigareta, ili trka za 'zdravljem' u centrima za rekreaciju i prodavnicama zdrave hrane - sve Vam ovo zvuči veoma poznato.

Za prirodu, u takvom ritmu života, jednostavno nema dovoljno vremena. A ona nam je potrebna, jer se nalazi duboko ukorenjena u našem biću. Ni vikendi, nekada, nisu dovoljni da bi se ostvario onaj kontak sa iskonskim, koji nam je neophodan 'da napunimo baterije' i idemo dalje sa novom snagom.

Sve je više ljudi koji se u takvom okruženju, otuđeni jedni od drugih, okreću kućnom ljubimcu kao 'osobi za kontakt' - biću koje će im dati onu potrebnu vezu - dozu topline i mira na kraju dana.

Pozitivan uticaj držanja kućnih ljubimaca, na zdravlje ljudi, u zadnjih tridesetak godina bogato je dokumentovan mnogim radovima iz različitih medicinskih i psiho-socioloških disciplina. Prve studije su se ograničavale na ono što je lako merljivo, pa su dokazale da milovanje psa ili mačke u trajanju od dvadesetak minuta, smiruje nerve i snižava krvni pritisak, a držanje ma kog kućnog ljibimca samnjuje osećaj usamljenosti i izolacije koji vodi u depresiju. Skorašnja istraživanja otišla su, ipak,  daleko doblje u sagledavanju ovog fenomena.

Akvarijumske ribe, morske ili slatkovodne, su danas treće na listi popularnosti kućnih ljubimaca u svetu, a istraživanja su potvrdila činjenicu koju mnogi akvaristi entuziasti već odavno znaju - terapeutski efekat akvarijuma.

Proučavanja su pokazala da akvarijumi smiruju decu koja imaju poremećaje ponašanja tipa hiperaktivnosti i teškoća u fokusiranju pažnje. Studija iz 1999 godine dokazala je da prisustvo velikog akvarijuma sa jarko obojenim ribama u prostoriji gde borave oboleli od Alzheimer-ove bolesti smanjuje njihove poremećaje ponašanja, kao i da je kod takvih pacijenata došlo do merljivog poboljšanja apetita i odnosa prema ishrani.

Dakle, ovde nije reč samo o smanjenju krvnog pritiska, već o kompleksnom antistresnom efektu, sa produženim dejstvom koji se ogleda u smirenju ankcioznosti, smanjivanju rizika od infarkta miokarda i nekih vrsta čira, kao i ukupnom stabilizovanju psihološke slike različitih profila pacijenata, kao i povećanja efekta rada i rešavanja problema kod zdravih osoba.

To je danas, u Sjedinjenim državama, instituciolizovano u formi koja se zove 'PFT' (pet-facilitated therapy), a i u drugim visoko razvijenim zemljama uključujući i one na dalekom istoku postoje slični projekti.

Rezultat ovih aktivnosti je, da se da se teško može naći čekaonica u ozbiljnoj klinici ili ordinaciji koja nema veliki akvarijum. Platična sedišta, stari časopisi ili aranžmani sa umirućim biljem, definitivno postaju prošlost, a praksa je pokazala da se u novom prostoru pacijenti ne samo bolje osećaju, već da i njihov odnos i poverenje prema lekaru i osoblju, rastu.

Prostorije za dnevni boravak hospitalizovanih bolesnika, kao i objekata za smeštaj dece i starih osoba, takođe se u okviru ovakvih projekata, opremaju velikim akvarijumima. Pre skoro jednu deceniju, neke zemlje, kao što su Južna Koreja i Japan, pokrenule su akciju za opremanje kancelarija i prostorija u kojima rade zaposleni izloženi stalnom stresu. Bolnice, policijske stanice, brokerske firme i slične ustanove opremljene su u okviru tog projekta, velikim tankovima za zajedničke prostorije, kao i malim akvarijuma na radnom stolu svakog zaposlenog.

O ovoj temi bi moglo mnogo da se govori, ali ostaje činjenica da sva bića sa plave planete imaju neku iskonsku povezanost sa vodom i njenim stanovnicima. Postoji i narodna izreka koja kaže 'da se pored vode uvek govori istina'. Ona u nama izaziva neki duboki spokoj, i kao što sam već rekao, kao da nas povezuje sa prirodom iz koje smo davno istrgnuti sopstvenim izborom.

Akvarijum sa ribama unosi deo prirode u naš dom i prostor u kome radimo. Zadovoljava našu potrebu da budemo povezani sa prirodom, da nas ona okružuje i u urbanim uslovima života, opušta i ispunjava osećajem jedinstva sa nečim mnogo većim od onoga šro vidimo kroz prozor prostorije u kojoj boravimo.